Kwas hialuronowy

0
Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

 

Zarówno rodzaje kwasu hialuronowego, ale i jego skład, występowanie, właściwości i działanie są bardzo dobrze znane. Substancja ta występuje praktycznie we wszystkich tkankach, przy czym największe jego stężenie znajdziemy w zewnątrzkomórkowej macierzy skóry, w gałkach ocznych i w mazi stawowej.

 

Czym jest właściwie kwas hialuronowy?

 

Kwas hialuronowy zaliczany jest do polisacharydów spośród grupy glikozaminoglikanów. Po raz pierwszy został on zidentyfikowany w 1934 roku. Biorąc pod uwagę jego wszechstronność, uważa się, iż jest on bezpieczny. Także dlatego jest on niezwykle popularny w medycynie (ginekologia, okulistyka, ortopedia), medycynie estetycznej i w kosmetologii.

Kwas hialuronowy ma spore powinowactwo do cząstek wody, gdyż jedną cząsteczka kwasu może związać ich aż 250.

 

Rodzaje kwasu hialuronowego

 

Najważniejszy podział został stworzony z uwzględnieniem rozmiarów cząsteczki kwasu hialuronowego:

- HMW - wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy,

- LMW - małocząsteczkowy kwas hialuronowy,

- ULMW - ultramałocząsteczkowy kwas hialuronowy.

Faktem jest, iż im mniejsza będzie masa cząsteczkowa danej substancji, tym większa jest jej przenikalność przez rogową barierę naskórka. Masa cząsteczkowa jest zależna od długości łańcucha, jak i stopnia usieciowania, które odbywa się podczas produkcji.

Usieciowany kwas hialuronowy wytwarza polimery hylanowe, co ma wpływ na powiększenie jego cząsteczkowej masy i potęguje wiskoelastyczne działanie. Ponadto znacznie wydłuża okres pozostawiania kwasu w stawowej przestrzeni.

Wyróżnić możemy pochodną kwasu hialuronowego, którą jest hialuronian sodu (sól sodowa pochodząca od tego kwasu). Jest dużo częściej stosowana podczas produkowania kosmetyków, gdyż lepiej rozpuszcza się w wodzie.

 

Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?

 

Kwas hialuronowy wpływa bardzo dobrze na działanie stawów, gdyż:

- zmniejsza apoptozę chondrocytów,
- stymuluje tworzenie chondroityny i proteoglikanów,

- oddziałuje na metabolizm chrząstek stawowych,

- stanowi składnik mazi stawowej.

Dlatego zakwalifikowano ten kwas do tzw. leków wolno działających, które stosowane są objawowo w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Kolejnym znanym działaniem tej substancji jest regeneracja komórek skóry, ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i spłycenie zmarszczek. Dlatego też stanowi ona częsty składnik kosmetyków przeznaczonych dla osób dojrzałych. Jest również podstawą dla wielu zabiegów spośród medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy to hydrofilna struktura, zatem odgrywa istotną rolę w nawadnianiu tkanek, jak i nadawaniu im właściwej elastyczności i napięcia.

Pozostałe właściwości kwasu hialuronowego

- przyspieszenie regeneracji tkanek,
- wpływ na odcień skóry,

- utrzymywanie właściwego napięcia tkanek,

- wspieranie procesu tworzenia kolagenu,
- ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników,

- wpływ na angiogenezę i różnicowanie komórek,

- korygowanie rysów twarzy.

 

Jak działa kwas hialuronowy w kosmetykach BioEcoLIFE

 

Kwas hialuronowy wykorzystywany w kosmetykach BioEcoLIFE to niskocząsteczkowy kwas hialuronowy - ULMW. Razem z ceramidami i skwalanem zamknięty jest w cząsteczkach liposomowych. Cząsteczki te dzięki swojej budowie z łatwością przenikają w głąb naszych warstw naskórka. Kiedy już przenikną w głąb skóry, pękają, uwalniając kwas hialuronowy.

Z kolei, kwas hialuronowy ma niezwykłą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wody wewnątrz skóry. W czasie pochłaniania i zatrzymywania wody pęcznieje i zwiększa swoją objętość. Co z kolei powoduje wygładzanie skóry oraz wypełnianie drobnych nierówności od wewnątrz. Co powoduje widoczne ujędrnienie, wygładzenie i nawilżenie skóry.

Ponadto, kwas hialuronowy cechuje się bardzo wysokimi zdolnościami absorbcji i kumulowania wody. Jeśli dodajemy cząsteczki kwasu do kremu, którego podstawowym składnikiem jest woda, to kwas zaczyna nasiąkać wodą z kremu. Co może spowodować pochłonięcie części wody, powiększenie cząsteczek kwasu a to powoduje, że cząsteczki nie będą miały szansy przeniknąć w głąb naszego naskórka, zwyczajnie będą za duże. Zatem cząsteczki będą działać wyłącznie na powierzchni skóry i nie będą nawilżać jej od wewnątrz.

Kwas hialuronowy otrzymywany jest biotechnologicznie.

Kosmetyki, w których znajdziesz kwas hialuronowy: 

- Głęboko nawilżające serum do twarzy.

 

Zapraszam serdecznie,

Renata 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl