Alkohol w kosmetykach

0
Alkohol w kosmetykach

Alkohole w kosmetykach to może nie temat rzeka. Ale na pewno temat wokół, którego narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Ja sama, jako posiadaczka cery tłustej-mieszanej, do pewnego momentu myślałam, że każdy alkohol znajdujący się w kosmetyku, jest tym złym alkoholem, który przesuszy moją skórę. A tak nie jest. Pewnie i Ty nie raz słyszałaś, że alkohole w kosmetykach wysuszają i odwadniają skórę a do tego mocno ją podrażniają. Dlaczego więc piszę, że tak nie musi być.

 

Temat alkoholu w kosmetykach powrócił do mnie w kontekście artykułów, które pisałam na temat pielęgnacji cery tłustej (KLIK), (KLIK) a szczególnie, że alkohol nie jest wskazany i może zaszkodzić. Złapałam się na tym, że ja mam na myśli konkretny rodzaj alkoholu a Ty masz prawo o tym nie wiedzieć. Prosto mówiąc, mogę Cię wprowadzić w błąd a tego nie chcę. Postaram się, zatem, przybliżyć nieco postać alkoholu jako składnika w kosmetykach. Nie będzie to rozprawka naukowa a dość uproszczone wyjaśnienie zagadnienia. Zanim zaczniemy dzielić alkohol na grupy, zacznijmy od tego

 

Po co alkohol w kosmetykach

 

-konserwant - zabezpiecza kosmetyki przed szybkim psuciem się. 

-promotor przenikania czyli zmienia strukturę naszego płaszcza hydrolipidowego (najczęściej go uszkadzając) skóry by móc dostarczyć w głąb skóry substancje czynne,

-rozpuszczalnik - rozpuszcza składniki aktywne,

-ma działanie antybakteryjne,

-może zmniejszać lepkość kosmetyku,

-może pełnić rolę zapachową ale i

-może nawilżać oraz

-może natłuszczać.

 

Wszystko zależy od tego jaki konkretnie alkohol i w jakim stężeniu zostanie użyty w kosmetyku. Nasuwa się więc naturalny wniosek, że temat alkoholu w kosmetykach to nie powiedzenie sobie ten jest zły a ten jest dobry.

 

Jak oznaczony jest alkohol w kosmetykach

 

Rodzajów alkoholi jest bardzo dużo ale najprościej można powiedzieć, że alkohole oznaczone są słowem alcohol. Ponadto możesz spotkać związki należące do rodziny alkoholi i te mają końcówkę -ol. Sama, zatem zobacz jak dużą grupę stanowią alkohole. Oto przykładowe nazwy stosowane w INCI kosmetyków: alcohol denat., alcohol, ethanol, isopropyl alcohol, benzyl alcohol, propylene glycol, butylene glycol, ethylene glycol, amylcinnamyl alcohol, cinnamyl alcohol, anise alcohol, lanolin alcohol, acetylated lanolin alcohol, arachidyl alcohol, C20-C40 alcohols, cetyl alcohol, cetearyl alcohol, isocetyl alcohol, stearyl alcohol, mirystyl alcohol, palm alcohol, octadecanol, heksadecanol, ethanol, isoprolyl alcohol, glycerin, propylene glycol, glucose, fructose, sacharose, sorbitol, mannitol, ethylene glycol, butylene glycol.

Alkohol w kosmetykach 

Oczywiście część z nich to substancje, których powinnaś raczej unikać. Jednak są również te, których nie musisz się obawiać a które mają dobroczynny wkład w pielęgnacje Twojej skóry. Są to:

 

Naturalne alkohole tłuszczowe

 

Jest to grupa alkoholi, która ma działanie pielęgnacyjne. Odpowiedzialne są za wytworzenie warstwy okluzyjnej naskórka - filmu ochronnego. Zatrzymują wilgoć zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Najpopularniejsze z nich to:

-Glycerin - promotor substancji aktywnych, humektant (substancja nawilżająca), konserwant, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry, wygładza zmarszczki, zmiękcza naskórek, likwiduje zrogowacenia,

-Benzyl Alkohol - rozpuszczalnik, konserwant, składnik kompozycji zapachowych,

-Cetearyl alkohol - emolient, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę,

-Cetyl alkohol - emolient, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę,

-Stearyl Alkohol - emolient, umożliwia powstanie emulsji, nawilża, natłuszcza.

 

To właśnie te alkohole najczęściej spotkasz w kosmetykach naturalnych. Jednak, oczywiście, to nie wszystkie rodzaje alkoholi jakie możesz spotkać czytając INCI na etykietach kosmetyków naturalnych. Jakie jeszcze alkohole znajdziesz w takich kosmetykach? Cinnamyl alkohol - składnik zapachowy czy też sorbitol jako substancja nawilżająca.

 

Jakich alkoholi unikać

 

Przede wszystkim tych alkoholi, które wpływają na skórę drażniąco. Niszczą lub uszkadzają jej warstwę ochronną, przez co osłabiają jej kondycję. Kiedy zastanawiasz się nad wyborem kosmetyku, staraj się unikać takich, które w INCI mają:

-Ethyl Alkohol (ethanol) - mimo iż jest pochodzenia naturalnego i nawet możesz go spotkać w kosmetykach naturalnych. Niestety wysusza skórę, poprzez uszkadzanie warstwy ochronnej, pozwala na odparowanie wody ze skóry. Często stosowany w tonikach.

-Alkohol Denat - jest to alkohol etylowy skażony substancjami chemicznymi, alkohol denaturowy. Może działać podrażniająco i wysuszająco. Stosowany często w tonikach i preparatach dla mężczyzn,

-Isopropyl Alcohol - rozpuszczalnik i konserwant, działa na skórę drażniąco i jest silnym alergenem.

 

Podsumowanie

 

Oczywiście, na terenie Unii Europejskiej, to przepisy prawa dopuszczają stosowanie poszczególnych alkoholi w kosmetykach. Co oznacza, że były prowadzone na ten temat badania. Oznacza to, przynajmniej teoretycznie, że kosmetyki, w których znajdziesz alkohol nie powinny Ci zaszkodzić. Jak jest w rzeczywistości? Sama oceń. Moim zdaniem, warto wiedzieć jak rozróżniać alkohole i jakie maja one działanie. Tak aby móc świadomie wybierać. 

 

Weź pod uwagę jeszcze jeden fakt. Czytając INCI, kiedy widzisz na pierwszym miejscu wodę a na drugim alkohol oznacza to, że tych dwóch składników jest najwiecej w kosmetyku. To również ma znaczenie w pielęgnacji Twojej skóry. Wnioski pozostawiam Tobie.

 

Miłego Dnia, Renata

 

PS Aby wiedzieć więcej i mieć rękę na pulsie, dołącz do ponad tysiąca osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją z BioEcoLIFE. Zapraszam TUTAJ (KLIK).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl