Tajemnica kwasu hialuronowego

0
Tajemnica kwasu hialuronowego

Zarówno rodzaje kwasu hialuronowego, ale i jego skład, występowanie, właściwości i działanie są bardzo dobrze znane. Substancja ta występuje praktycznie we wszystkich tkankach, przy czym największe jego stężenie znajdziemy w zewnątrzkomórkowej macierzy skóry, w gałkach ocznych i w mazi stawowej.

 

Czym jest właściwie kwas hialuronowy?

 

Kwas hialuronowy, w naszej skórze występuje bardzo naturalnie. Jest on składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Odpowiedzialny jest za wiązanie wody w skórze właściwej. Co gwarantuje sprężystość skóry i brak zmarszczek. Jednak z wiekiem nasz organizm produkuje go coraz mniej. Aż skóra traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki.

Kwas hialuronowy zaliczany jest do polisacharydów spośród grupy glikozaminoglikanów. Po raz pierwszy został on zidentyfikowany w 1934 roku. Ze względu na swoje właściwości jest on niezwykle popularny w medycynie (ginekologia, okulistyka, ortopedia), medycynie estetycznej i w kosmetologii.

Kwas hialuronowy ma spore powinowactwo do cząstek wody, gdyż jedną cząsteczka kwasu może związać ich aż 250 powiększając swoją objętość nawet 1000-krotnie.

 

Rodzaje kwasu hialuronowego

 

Najważniejszy podział został stworzony z uwzględnieniem rozmiarów cząsteczki kwasu hialuronowego:

- HMW - wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy,

- LMW - małocząsteczkowy kwas hialuronowy,

- ULMW - ultramałocząsteczkowy kwas hialuronowy.

Faktem jest, iż im mniejsza będzie masa cząsteczkowa danej substancji, tym większa jest jej przenikalność przez rogową barierę naskórka. 

 

Masa cząsteczkowa jest zależna od długości łańcucha, jak i stopnia usieciowania, które odbywa się podczas produkcji. Usieciowany kwas hialuronowy wytwarza polimery hylanowe, co ma wpływ na powiększenie jego cząsteczkowej masy i potęguje wysoko-elastyczne działanie. Ponadto znacznie wydłuża okres pozostawiania kwasu w stawowej przestrzeni.

serum z kwasem hialuronowym 

Wyróżnić możemy pochodną kwasu hialuronowego, którą jest hialuronian sodu (sól sodowa pochodząca od tego kwasu). Jest dużo częściej stosowana podczas produkowania kosmetyków, gdyż lepiej rozpuszcza się w wodzie.

 

Właściwości kwasu hialuronowego?

 

Kwas hialuronowy wpływa bardzo dobrze na działanie stawów, gdyż:

- zmniejsza apoptozę chondrocytów,

- stymuluje tworzenie chondroityny i proteoglikanów,

- oddziałuje na metabolizm chrząstek stawowych,

- stanowi składnik mazi stawowej.

Dlatego zakwalifikowano ten kwas do tzw. leków wolno działających, które stosowane są objawowo w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

 

Kolejnym znanym działaniem tej substancji jest regeneracja komórek skóry, ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i spłycenie zmarszczek. Dlatego też stanowi ona częsty składnik kosmetyków przeznaczonych dla osób dojrzałych. Jest również podstawą dla wielu zabiegów spośród medycyny estetycznej. 

 

Kwas hialuronowy to hydrofilna struktura, zatem odgrywa istotną rolę w nawadnianiu tkanek, jak i nadawaniu im właściwej elastyczności i napięcia.

 

Pozostałe właściwości kwasu hialuronowego:

  • przyspieszenie regeneracji tkanek,
  • wpływ na odcień skóry,
  • utrzymywanie właściwego napięcia tkanek,
  • wspieranie procesu tworzenia kolagenu,
  • ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników,
  • wpływ na angiogenezę i różnicowanie komórek,
  • korygowanie rysów twarzy.

 

Przenikanie kwasu przez skórę

 

Kwas hialuronowy cechuje się bardzo wysokimi zdolnościami absorbcji i kumulowania wody. Bardzo mocno i szybko pochłania wodę z otoczenia. Tak szybkie pochłanianie wody powoduje powiększenie się cząsteczki kwasu (nawet 1000-krotnie). Tak powiększona cząsteczka, w zasadzie, nie ma możliwości przeniknąć w głąb naszego naskórka, zwyczajnie będzie za duża. Pozostaje wtedy działanie powierzchniowe, kwas nie będzie nawilżać ani działać przeciwzmarszczkowo „od wewnątrz”. To właśnie dlatego w gabinetach medycyny estetycznej kwas wstrzykuje się w głębokie warstwy naskórka. Inaczej dzieje się w BioEcoLIFE.

 

Tajemnica działania kwasu w kosmetykach BioEcoLIFE

 

Kwas hialuronowy wykorzystywany w kosmetykach BioEcoLIFE to niskocząsteczkowy kwas hialuronowy - ULMW. Razem z ceramidami i skwalanem zamknięty jest w cząsteczkach liposomowych. Cząsteczki te dzięki swojej budowie z łatwością przenikają w głębokie warstwy naskórka. Kiedy już przenikną w głąb skóry, pękają, uwalniając kwas hialuronowy. Jest to działanie podobne do sposobu podawania kwasu hialuronowego w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie kwas wstrzykiwany jest do wewnątrz.

serum aloesowe z kwasem hialuronowym 

Z kolei, kwas hialuronowy ma niezwykłą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wody wewnątrz skóry. W czasie pochłaniania i zatrzymywania wody pęcznieje i zwiększa swoją objętość, jak nadmuchiwany balon. Co z kolei powoduje wygładzanie skóry oraz wypełnianie drobnych nierówności od wewnątrz. Co powoduje widoczne ujędrnienie, wygładzenie i nawilżenie skóry.

 

Kosmetyki BioEcoLIFE, w których znajdziesz kwas hialuronowy: 

- Głęboko nawilżajace serum do twarzy ALOES z kwasem hialuronowym.

 

Zapraszam Cię do śledzenia naszej strony www oraz mediów społecznościowych (FB i Insta).

A do tego aby wiedzieć więcej i mieć rękę na pulsie, dołącz do ponad tysiąca osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją z marką BioEcoLIFE. Zapraszam TUTAJ (KLIK).

 

Miłego Dnia,

Renata

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl