
Co to znaczy mieć tłustą lub bardzo tłustą cerę?
Cera tłusta – charakterystyka.
Skóra tlusta jest wynikiem nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, hormonami i niektórymi składnikami aktywnymi kosmetyków mającymi wpływ na jego (nad)produkcję.
Kiedy na twarzy jest zbyt dużo sebum, może to prowadzić do błyszczenia, zaskórników i innych problemów. Jest ona często a może właśnie zawsze jest oblepiona, ciężka. Mamy wrażenie, że przykleja się do niej cały kurz i brud a makijaż spływa. Najlepszym sposobem codziennej pielęgnacji tego typu cery, jest stosowanie produktów, które pomagają kontrolować produkcję sebum i surowców kosmetycznych, które pomagają wchłonąć jego nadmiar.
Co wpływa na wygląd skóry tłustej?
Problemem tłustej skóry jest praca gruczołów łojowych i wydzielanie nadmiernej ilości sebum. To najprostsza odpowiedź. Jest ona problemem dla wielu osób, ponieważ może wpływać na wygląd ich cery. Jest spowodowana nadprodukcją sebum, które jest rodzajem naturalnego oleju. Gdy jest go zbyt dużo, może gromadzić się na powierzchni skóry i powodować, że twarz wygląda na błyszczącą i tłustą (błyszczenie się skóry).
Tłusta cera – przyczyny
Przyczyny mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, hormonami i niektórymi lekami. Czasem, jednak zdecydowanie rzadziej, na zachowania ujścia gruczołów łojowych mogą wpływać również stres, zła dieta czy zła pielęgnacja. Ponieważ niektóre składniki kosmetyków mogą wpływać na nadprodukcję sebum. Wtedy kiedy skóra sobie z nimi nie radzi, zaczyna się bronić.
Dodatkowo jest ona bardziej podatna na powstawanie zaskórników i wyprysków, dlatego tak ważne jest, aby dbać o swój typ skóry dobierając odpowiednią pielęgnację. Jeśli jesteś jej posiadaczką, pamiętaj, aby poświęcić jej tyle uwagi, ile potrzebuje i aby dbać o nią właściwie!
Co to jest sebum?
Jest to oleista substancja, która jest produkowana przez gruczoły łojowe. Gruczoły te znajdują się w skórze i wytwarzają sebum w celu natłuszczenia i ochrony skóry. Kiedy produkują one nadmierną ilość sebum, może to prowadzić do błyszczenia się cery i zatkanych porów. Może to często powodować zaskórniki i inne skazy. Aktywność gruczołów jest często zwiększana przez hormony, dlatego nastolatki mają tendencję do większych problemów z nadmierną produkcją sebum i przetłuszczającej się skóry.
Dlaczego cera tłusta wytwarza tyle sebum?
Skóra tłusta produkuje tak dużo sebum, ponieważ gruczoły łojowe pracują w nadgodzinach i ze zwiększoną aktywnością. Produkują one jego nadmierne ilości, co może zatykać pory i prowadzić do przetłuszczania się cery. W takim przypadku pielęgnacja wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą kontrolować poziom oleju i zapobiegać powstawaniu wyprysków.
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum – co zrobić, żeby twarz się nie świeciła?
Jeśli Twoja skóra tłusta jest wynikiem pracy hormonów, przyjmowanych leków czy genetyką, skup się na odpowiednim doborze kosmetyków. Dieta. Oczywiście nie bez znaczenia jest również nasza dieta. Jednak jest to temat rzeka i żeby nie pisać całej książki, skupimy się w tym artykule wyłącznie na kosmetykach. Jeśli stres - unikaj go. Wiem, łatwo powiedzieć. Ale możesz sięgnąć po techniki relaksacyjne, możesz ćwiczyć jogę. Tak aby w jak największym stopniu ten stres redukować.
Kosmetyki. Aby zmniejszyć nadprodukcję sebum, możesz zadbać o swoją skórę, stosując odpowiednie składniki (o tym dalej), regularnie ją oczyszczając i złuszczając, aby usunąć martwe komórki skóry. Jeśli masz nadmiernie tłustą skórę, konieczne może być zastosowanie odpowiedniego środka myjącego, który ma pozytywny wpływ i reguluje aktywność wcześniej wspomnianych gruczołów.
Pamiętaj o nawilżeniu skóry po oczyszczeniu, aby przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i ochronić przed dalszymi uszkodzeniami. Powinnaś również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i aby zadbać o skórę tłustą stosować krem z filtrem o wartości SPF 30 lub wyższej, aby chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.
Jakie kosmetyki do cery tłustej wybrać?
Przede wszystkim te, które są przeznaczone do cery tłustej. Kosmetolodzy tworząc kosmetyki wychodzą od jej potrzeb. To pierwsze i podstawowe założenie - jaki problem rozwiąże dany kosmetyk. A co za tym idzie, w jego składzie znajdziesz substancje przyjazne danej skórze.
Składniki przyjazne skórze tłustej
Są takie, które szczególnie pozytywnie wpływają na skórę tłustą i poprawiają stan skóry, np.: olejek arganowy (Argania Spinosa Kernel Oil). Dzięki swoim właściwościom pomaga regulować sebum, co w trakcie zmagania się z tłustą cerą jest bardzo potrzebne. Temu olejkowi poświęciliśmy osobny artykuł, możesz się z nim zapoznać TUTAJ.
W składach INCI poszukuj również oleju jojoba (Simmondsia Chinensis Seed Oil). Swoim składem, bardzo przypomina budowę ludzkiej skóry. Olej jojoba mający w gruncie rzeczy postać wosku, pomaga jej zachować naturalną barierę. Jednocześnie pomaga świetnie nawilżyć skórę co sprawia, że jest ona gładka, miękka i pełna blasku. Więcej o nim możesz przeczytać TUTAJ.
Składniki szkodliwe dla skóry tłustej
Posiadaczki cery tłustej nie powinny sięgać po kosmetyki zawierające składniki o działaniu przesuszającym, jak na przykład "wysuszający" alkohol. Czytając skład INCI unikaj zatem takich nazw: Alcohol Denat., Alcohol, Ethanol lub Ethyl Alcohol. Powoduje on przesuszenie skóry i opisaną niżej "zabawę" w błędne koło.
Jak prawidłowo pielęgnować cerę tłustą?
Jak dbać o skórę? Zawsze będę powtarzać: oczyszczanie (demakijaż, mycie twarzy, peeling), tonik i dobrze dobrany krem. To trzy podstawowe kroki niezależnie od tego jaki masz rodzaj cery. Ale...
Aby prawidłowo pielęgnować skórę tłustą, ważne jest stosowanie produktów niekomedogennych lub niskokomedogennych czyli takich, które będą "zapychać" naszą skórę. Produkty te pomogą kontrolować nadprodukcję sebum, czyli oleju wytwarzanego przez skórę. Ważne jest również, aby oczyszczać twarz dwa razy dziennie i regularnie ją złuszczać, aby usunąć martwe komórki skóry.
Należy również unikać stosowania silnych kosmetyków na skórę, ponieważ mogą one pozbawić ją naturalnej bariery ochronnej, której potrzebuje, aby pozostać zdrową. Ponadto, zawsze należy chronić skórę przed słońcem za pomocą kremu z filtrem o wartości SPF co najmniej 30.
Temat jak pielęgnować tłustą skórę, to temat złożony i długi do wyjaśnienia. Dlatego o tym jak dbać o cerę tłustą napisałam osobny artykuł. Tam dokładnie wszystko wyjaśniłam, całą charakterystykę i pielęgnację skóry tłustej krok po kroku. W tym momencie odsyłam Cię do niego (TUTAJ).
Czym oczyszczać cerę trądzikową, czym myć przetłuszczającą się buzię?
Jak w każdej pielęgnacji oczyszczanie skóry jest podstawowym krokiem i od niego wszystko się zaczyna. Szczególnie ważny jest demakijaż, ponieważ pozostawienie na skórze choćby odrobiny kosmetyków kolorowych, wpłynie na skórę bardzo negatywnie. Pozostałości makijażu w połączeniu ze skłonnością do nadmiernego wydzielania łoju, skutecznie zatkają pory, co powoduje powstawanie wyprysków. Dlatego ważne jest aby stosować dobrej jakości kosmetyki do demakijażu.
Rozważ zastosowanie Olejku do demakijażu i oczyszczania skóry VegeCosmetica (zobacz produkt), który jest niekomedogenny a w swoim składnie zawiera ekstrakty i surowce kompatybilne z sebum skóry ludzkiej, które pozwalają na skuteczne oczyszczenie skóry i rozpuszczenie zanieczyszczeń tłuszczowych. Olejek oczyszcza skórę bez uczucia ściągnięcia, podrażnienia czy wysuszenia skóry. Działa jak magnes na zanieczyszczenia, rozsmarowujemy go na suchej skórze po czym zdejmujemy wacikiem lub ręcznikiem.
Dodatkowym etapem oczyszczania skóry tłustej (chociaż, w zasadzie każdej) jest stosowanie peelingu do twarzy. W przypadku cery tłustej, peeling możemy stosować nawet raz, dwa razy w tygodniu. Na rynku dostępnych jest wiele takich kosmetyków do twarzy, które usuwają martwy naskórek. Do wyboru masz peelingi enzymatyczne, mechaniczne oraz mieszane. To jaki wybierzesz, zależy od Ciebie, jednak pamiętaj aby wybierać produkty naturalne o najwyższej jakości.
Dla cer tłustych czy trądzikowych zaleca się, jednak, stosowanie peelingów enzymatycznych. Ponieważ skóra tłusta ma skłonności do zanieczyszczeń i powstawania trądziku. Peeling enzymatyczny nakładany jest jak maska, nie pocieramy nim twarzy, nie działamy mechanicznie. Przez co nie roznosimy bakterii i stanów zapalnych po całej twarzy.
W VegeCosmetica dostępny jest Wielofunkcyjny peeling enzymatyczny oparty na enzymach roślinnych. Ekstrakty zawarte w peelingu złuszczają zrogowaciały naskórek, skutecznie oczyszczają skórę, wygładzają ją, regulują wytwarzane sebum oraz rozświetlają skórę twarzy (zobacz). Ten kosmetyk przynosi najlepsze efekty kiedy stosowany jest regularnie. Dla cery tłustej zaleca się nałożenie kosmetyku na 10-15 minut.
Złe nawyki — popularne błędy w pielęgnacji
Opiszę trzy, moim zdaniem podstawowe błędy jakie kobiety popełniają w trakcie pielęgnacji cery tłustej. Dowiesz się jakich błędów unikać jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej.
Matujemy na siłę.
Jest to duży problem w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Bardzo chcemy aby nasza skóra przestała się świecić, żeby nie wyglądała na tłustą a makijaż trzymał się cały dzień. Najszybsze efekty matowej skóry dają kosmetyki oparte na bazie alkoholu (w INCI np. pod nazwą Alcohol Denat, Alcohol, Ethanol lub Ethyl Alcohol). No tak, efekt jest prawie natychmiastowy, niestety na krótko, na bardzo krótko. Ten alkohol (alkohole stosowane w kosmetykach są różne) bardzo wysusza skórę i negatywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych. Powoduje to, że gruczoły wytwarzające sebum zaczynają się bronić. Bronią się i wytwarzają nadmiar sebum. My czujemy więcej tłuszczu więc stosujemy jeszcze częściej kosmetyki z tym składnikiem. I wpadamy w błędne koło. Zatem unikaj kosmetyków z alkoholem etylowym jeśli masz skórę tłustą.
Brak nawilżania skóry.
Wydaje nam się, że skóra tłusta, skoro się błyszczy i tak naprawdę jest tłusta to jednocześnie jest dobrze nawilżona. Nic bardziej mylnego. Przez to złudne wrażenie, nasza skóra, niestety jest bardzo często odwodniona i bardzo mocno przesuszona. Stosuj kremy do cery tłustej i maski do twarzy o składzie sprzyjającym Twojej skórze. Czytaj INCI i reaguj pozytywnie na: olej jojoba (Simmondsia Chinensis Seed Oil), olej arganowy (Argania Spinosa Kernel Oil). Warto również zwrócić uwagę na: olej z pestek ogórka, ekstrakt z igieł sosny, ekstrakt z chmielu, fermenty na przykład z rzodkwi czy olej z nasion konopii. Bardzo ciekawym i wyjątkowo skutecznym surowcem jest wyciąg z nasion drzewa arnoty właściwiej (Bixa Orellana Seed Extract). Dobre kosmetyki ukierunkowane na pielęgnację skóry tłustej znajdziesz na przykład TUTAJ.
Niecierpliwość.
To nasza wada, wada obecnych czasów. Wszystko chcemy mieć tu i teraz. Życie toczy się bardzo szybko i przyspiesza coraz bardziej. Niestety odbija się to na nas, na naszej urodzie i na naszym zdrowiu. Szczególnie w pielęgnacji, kiedy zaczynasz stosować nowe kosmetyki, musisz dać skórze czas aby mogła zacząć współgrać z nowymi produktami. To tak jak z odchudzaniem - tyjemy przez 10 lat ale schudnąć chcemy w 10 dni. No nie da się. Skóra zanim wejdzie na właściwe tory, zanim przestanie się bronić i zacznie współpracować musi minąć kilka dni a czasem nawet kilka tygodni. Jeśli dasz jej szansę i czas, ona odwdzięczy Ci się długofalowymi efektami i pięknym wyglądem.
Podsumowując
Kiedy masz skórę tłustą bardzo ostrożnie wybieraj kosmetyki. Najlepiej te, które są przeznaczone do Twojej cery. Regularnie i systematycznie oczyszczaj. Nie matuj na siłę. Silnie nawilżaj. Dbaj ostrożnie i bądź cierpliwa. Efekty przyjdą z czasem.