Masło shea - jego właściwości i zastosowanie. Masło shea nierafinowane czy rafinowane? Czy warto je stosować jako masło do ciała czy jako masło shea na twarz?

0
Masło shea - jego właściwości i zastosowanie. Masło shea nierafinowane czy rafinowane? Czy warto je stosować jako masło do ciała czy jako masło shea na twarz?

 

 

Co to jest masło shea?

 

 

Naturalne masło shea (możesz również spotkać nazwę karite lub Galam) to olej roślinny pozyskiwany z orzechów, nasion drzewa masłosza. Masłosz Parka (Butyrospermum Parkii) jest drzewem rosnącym na sawannach, zatem masło shea występuje w Zachodniej oraz Środkowej Afryki. Należy do grupy roślin sączyńcowatych oraz późno osiąga dojrzałość. Pierwsze owoce zbiera się dopiero po 30-40 latach, natomiast sam masłosz żyje do 300 lat.

 

 

Masło Shea - naturalny afrykański kosmetyk

 

 

Określane jest ono także, niejednokrotnie, masłem karité. To olej o cennych właściwościach, jaki wydobywa się z nasion afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. Ma postać twardego masła o biało-beżowym kolorze, jaki po rozgrzaniu w dłoniach przybiera postać płynnego oraz tłustego oleju. Należałoby podkreślić, iż sam olej ma wszechstronne zastosowanie. Stosuje się nie tylko w kosmetyce, lecz także w gastronomii jako naturalny oraz dobry olej do zapiekania.

 

 

Skład masła shea

 

 

Kwasy tłuszczowe – te nasycone oraz te nienasycone to podstawowy jego skład. Kwas stearynowy i oleinowy odpowiadają za jego gęstą konsystencję. Stanowią one razem aż 90% składu masła. Reszta to, w oleju rafinowanym - palmitynowy i linolenowy, natomiast w oleju nierafinowanym – polifenole. 

 

krem do rąk z masłem shea

 

Dodatkowo, o czym nie można nie wspomnieć, w jego składzie są także witaminy A, E i F (o których za chwilę) oraz:

fitosterole - działają łagodząco, przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie, dodatkowo mają pozytywny wpływ na uelastycznienie i ujędrnienie skóry,

katechiny - wykazują działanie antybakteryjnie oraz chronią rany czy otarcia przed rozwojem infekcji oraz pochodne kwasu cynamonowego - zabezpieczają skórę przed niezdrowym dla niej promieniowaniem UV.

 

 

Masło shea jakie witaminy posiada w swoim składzie?

 

 

W jego składzie znajdziemy trzy witaminy, bardzo ważne dla dobrej kondycji skóry:

witamina A - która odpowiada za właściwe nawilżenie skóry, dodatkowo opóźnia starzenie i chroni skórę przed utartą wilgotności. To właśnie ta witamina zmniejsza widoczność zmarszczek spowodowanych przesuszoną skórą. 

witamina E - naturalny przeciwutleniacz. To ona pobudza produkcję kolagenu i chroni skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników,

witamina F - jest odpowiedzialna za odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego skóry. 

 

 

Właściwości masła shea

 

 

Drogocenne masło shea we własnej czystej formie ma wygląd zakrzepłej pasty o odcieniu kremowym, biało-beżowym bądź jasnożółtym. Może mieć też nieco brązowy kolor. Jego odcień zależny jest od chwili zbioru owoców. Jego gęstość przypomina schłodzone w lodówce masło. Gdy przytrzymasz je poprzez chwilę w ciepłych rękach - rozpuszcza się do płynnej, oleistej postaci. W kosmetyce wykorzystuje się je w postaci nierafinowanej oraz rafinowanej – oba typy mają nieco odmienne wartości.

 

 

Masło Shea - rafinowane czy nierafinowane?

 

 

Na początek, należałoby poznać różnicę pomiędzy masłem jednym i drugim. Rafinacją określamy oczyszczanie masła w celu nadania mu jednolitego odcienia, gęstości i subtelnego aromatu. W praktyce może mieć ona wpływ również na jego fizyczne wartości, lecz również zwiększa jego użyteczność spożywczą oraz przedłuża datę ważności. To rafinowane ma zapach delikatniejszy aniżeli surowe, gęstość jest idealnie kremowa, natomiast odcień - biały.

 

Nierafinowane masła shea uchodzą za bardziej wartościowe od tych rafinowanych. Brak procesu rafinacji powoduje, że są one bardziej aktywne i bardzo bogate w cenne substancje odżywcze. Dobrze dobrane potrafią przyczynić się do spektakularnych efektów na skórze. W VegeCosmetica, ze względu na wyjątkowe właściwości odżywcze, stosujemy masło shea nierafinowane. Tutaj możesz zobaczyć nasze produkty, w których czerpiemy z dobroczynnych jego właściwości (KLIK).

 

 

Jak pachnie masło shea?

 

 

Zapach świeżego masła jest zbliżony to zapachu orzecha, czasem pachnie lekko „dymnie”, ponieważ orzechy karite są prażone. Zazwyczaj im jest ono świeższe tym zapach jest bardziej intensywny. Natomiast masło oczyszczone nie ma zapachu.

 

  

Masło Shea - właściwości i zastosowanie w kosmetyce

 

 

Surowiec ten, to jeden ze elementów o największej rozmaitości wykorzystań w kosmetyce. Warto je stosować jako masło do ciała i twarzy. Sprawdzi się również jako preparat do pielęgnacji włosów. Produkty z masłem shea doskonale sprawdzą się na suche włosy, szorstką skórę oraz pękające usta, spierzchnięte łokcie, stopy ale nie tylko. Zakres jego stosowania jest bardzo szeroki.

peeling do ciała bioecolife

 

Masło shea sprawdza się zarówno jako podstawowy, indywidualny kosmetyk ale także może być częścią bardziej złożonej receptury, z dodatkiem innych składników. Czyste masło jest niezwykle tłuste, pozostawia na skórze lekko tłusty, ochronny film. Może być zatem stosowane jako lekarstwa na przesuszoną skórę, jednakże większość osób preferuje je jako jeden ze składników bardziej złożonej, bogatej receptury.

 

Masło shea na włosy stosuje się przede wszystkim w formie nakładanych na nie masek bądź odżywek. Sprawdza się ono idealnie przede wszystkim w wypadku potrzebujących ciężkiej odbudowy włosów zniszczonych i bardzo przesuszonych. Jeśli zatem nasze włosy narażone są na regularny kontakt gorącym powietrzem z suszarki lub przeróżnego rodzaju lokówkami oraz prostownicami, należałoby chociaż raz w tygodniu sprezentować im zdrowy zabieg z zastosowaniem naturalnego, czystego masła shea.

 

 

Masło shea nawilża, regeneruje i chroni skórę

 

 

Ze względu na swój skład, masło karité, ma wiele bezcennych właściwości.

Nawilża, natłuszcza i odżywia, przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Przez co masło shea jest częstym składnikiem bogatych balsamów czy peelingów do ciała. W zasadzie polecane jest do każdego typu cery, jednak warto zwracać uwagę na jego formulacje i tak dobierać je w zależności od rodzaju skóry.

Działa ono także: antybakteryjnie, kojąco, wzmacniająco i przeciwzmarszczkowo.

Jego bogaty skład, w którym znajdziemy przeciwutleniacze, katechiny, witaminy A, F i E sprawia, że ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Świetnie się wchłania i nie powoduje podrażnień. Można je stosować niezależnie od pory roku.

 

 

Masło shea w pielęgnacji twarzy

 

 

Jak już wcześniej wspomniałam, ten składnik ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Nadaje się nie tylko do pielęgnacji ciała ale i sprawdza się w pielęgnacji twarzy. Nadaje się on do każdego rodzaju cery i to jest jego niebywała zaleta. Cerę suchą albo normalną nawilża, z kolei w przypadku tłustej, mieszanej i trądzikowej pomaga leczyć zmiany skórne. 

 

Ponieważ ma właściwości przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, może być stosowane punktowo na zmienione problematycznie miejsca. Dodatkowo, nie ma ono tendencji do zatykania porów, ale trudno przewidzieć, jaka będzie reakcja na stosowanie tego kosmetyku w czystej postaci. 

 

Zastosowanie masła shea na twarz:

 

Czyste możesz stosować jako podstawowy produkt do pielęgnacji skóry twarzy. Może ono znaleźć zastosowanie jako:

- krem do twarzy, który nawilża, koi czy też odżywia skórę,

- krem pod oczy, ze względu na zawartość witamin, potrafi radzić sobie ze ściągniętą suchą skórę ale i, jednocześnie, działa przeciwzmarszczkowo,

- balsam na suche i spierzchnięte usta, ponieważ intensywnie natłuszcza i koi skórę.

 

  

Masło shea a trądzik

 

 

Masło shea zawiera m.in. pochodne kwasu cynamonowego. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego też masło shea może być stosowane na zmiany skórne i aktywne stany zapalne. Jednocześnie stosowane na goją ce się rany po trądziku przyspieszy ich gojenie, złagodzi zaczerwienienia i uchroni przed tworzeniem się blizn potrądzikowych.

  

 

Masło shea a cellulit

 

 

Jest ono bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, to naturalny składnik pielęgnacyjny, który od wieków stosowany jest do odżywiania skóry. Jest również skuteczne w zmniejszaniu widoczności cellulitu. Masło shea można też stosować w celu zmniejszenia widoczności rozstępów również uelastycznia skórę całego ciała.

 

Cellulit to przypadłość, która wynika w głównej mierze z zaburzeń hormonalnych, siedzącego trybu życia oraz niewłaściwej diety. Pierwszym stadium cellulitu są wgłębienia, które powstają w skórze. Kolejną, już zaawansowaną formą tej przypadłości, są guzki i zgrubienia, które bardzo trudno usunąć. 

 

Aby je zlikwidować, potrzebny jest systematyczny masaż ciała, który pobudzi krążenie krwi i pozwoli wygładzić skórę. Masło shea jest surowcem do tego idealnym. Dzięki niemu masaż nie tylko jest przyjemniejszy (daje odpowiedni poślizg) ale również skuteczniejszy, gdyż zawarty w nim kolagen oraz witaminy A i E wspomagają regenerację komórek. 

 

 

Masło shea w ciąży

 

 

Masło shea to naturalny olej roślinny o właściwościach natłuszczających i ujędrniających. Często jest wybierany przez kobiety w ciąży. Jednak, jak w przypadku każdego innego surowca czy kosmetyku, zawsze istnieje niewielka obawa, że może powodować skutki uboczne u kobiet w ciąży. Dlatego masło shea można stosować, do twarzy i ciała, ale z rozwagą i po konsultacji z lekarzem.

masło shea 

Kobiety w ciąży kupują kosmetyki z masłem shea, aby uniknąć pojawiania się rozstępów, które powstają pod wpływem szybkiego rozciągania się skóry w trakcie trwania ciąży. Włókna łączne, które znajdują się w skórze, na skutek rozciągania, mogą zacząć słabnąć i pękać. To powoduje z powstawanie, na powierzchni skóry, pasm przebarwień. Jednak masło shea, samo w sobie, nie ma możliwości naprawy tych pęknięć. Warto jednak wmasować je w celu zmiękczenia skóry, aby ją odżywić i zapobiec kolejnym przebarwieniom.

 

  

Kosmetyki z masłem shea - jakie warto kupić?

 

 

Masło Karite, samo w sobie ma drogocenne właściwości pielęgnacyjne. Jednak, dopiero w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, może pokazać całe spektrum najskuteczniejszego działania. Zatem dobrze jest stosować je samodzielnie ale, jeszcze lepiej, kiedy kupimy skomponowane, już gotowe, kosmetyki. 

 

Receptury w VegeCosmetica tworzymy tak aby składniki wzajemnie się uzupełniały ale i dodatkowo "podbijały" i wzmacniały swoje właściwości. Co mogę zatem polecić z dodatkiem masła shea i dlaczego?

 

- krem do rąk - dodatkowo znajdziemy w nim między innymi: ekstrakt z kulnika (działa kojąco na skórze skłonnej do podrażnień), ekstrakt z łopianu (uelastycznia, odżywia, łagodzi i koi skórę) oraz betainę z buraka (zatrzymuje wodę pod skórą), możesz nanieść go na dłonie aby dział kompleksowo nawilża, odżywia i regeneruję skórę.

- peeling solny do ciała - malina lub sielska łąka - oba mają drobną ale ostrą sól, która skutecznie ściera martwy naskórek a oleje i masło bardzo skutecznie ją odżywiają i pobudzają do regeneracji aby mogła odbudowywać się zdrowa.

  

 

 

---------

Do poczytania:

- Solny czy cukrowy? Który peeling będzie dobry dla Ciebie? (KLIK),

- Jak i jaki kwas hialuronowy stosujemy w VegeCosmetica (KLIK),

- Maliny w kosmetykach VegeCosmetica (KLIK),

 

Zapraszam Cię serdecznie, Renata

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl