Pielęgnacja skóry twarzy w okresie jesienno-zimowym - 4 podstawowe kroki.

0
Pielęgnacja skóry twarzy w okresie jesienno-zimowym - 4 podstawowe kroki.

 

Jesień oraz zima są bez wątpienia urokliwymi i pięknymi porami roku, jednakże bywają problematyczne zarówno dla naszej kondycji fizyczno-psychicznej, jak i stanu skóry. W jaki sposób zatem dbać o skórę w okresie jesienno-zimowym, aby zachwycała swoim blaskiem i cieszyła się zdrowym wyglądem? Jakich kosmetyków, kremów używać by właściwie pielęgnować skórę?

 

 

4 najważniejsze kroki w okresie jesienno - zimowej codziennej pielęgnacji

 

 

Warto pamiętać, że pielęgnacja skóry w okresie jesienno-zimowym wymaga kompleksowej pielęgnacji, składającej się z czterech fundamentalnych etapów. Mianowicie: 

po pierwsze – łagodne zmywanie makijażu i zanieczyszczeń, 

po drugie – odpowiednie nawilżenie

po trzecie – przywrócenie płaszcza hydrolipidowego i intensywnej regeneracji,

po czwarte -  złuszczanie martwego naskórka.

 

Bez tych działań ani rusz! Istotne znaczenie ma również dobór właściwych kosmetyków. Każdy rodzaj skóry, bez wyjątku zasługuje na pielęgnację. Zatem, przedstawicielki cery suchej, normalnej i mieszanej - do dzieła! Czas zawalczyć o lepszą wersję siebie, także w tych mniej sprzyjających miesiącach. 

 

Podczas jesienno-zimowej codziennej pielęgnacji skóry należy pamiętać o tym, że ma ona na celu przede wszystkim chronić skórę przed wspomnianymi szkodliwymi czynnikami a także jej zadaniem jest skompensowanie pracy cery po lecie. 

 

 

Na co narażona jest skóra twarzy w okresie jesienno - zimowym?

 

 

Słoneczna i letnia pogoda rozpieszczała nas każdego dnia. Dostarczała nam wysokich temperatur, naturalnych promieni słońca, zrównoważonej wilgotności powietrza. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym kapryśna aura daje się naszej skórze we znaki.

 

W tym okresie, narażone jesteśmy, przede wszystkim niekorzystne działanie zmiennych jak w kalejdoskopie warunków atmosferycznych. Niska wilgotność powietrza, niskie temperatury a dodatkowo ogrzewanie włączane w domach, zdecydowanie nie sprzyjają dobrej kondycji. 

 

Sprawiają bowiem one, że w efekcie cera staje się wysuszona, niekiedy się łuszczy, pęka, a jej koloryt pozostawia wiele do życzenia. Bez właściwego i adekwatnego do potrzeb nawilżenia oraz odżywienia, skóra będzie wystawiona na niepotrzebne podrażnienia. 

 

 

Dlaczego nawilżanie skóry zimą i jesienią jest ważne?

 

VegeCosmetica - serum do twarzy z kwasem hialuronowym

 

Ważne jest, aby nawadniać skórę o każdej porze roku, jednak jesienią i zimą jest to szczególnie istotne, ponieważ w tym czasie potrzebuje ona dodatkowej pielęgnacji. Plucha, wiatr, mroźna pogoda i suche powietrze mogą sprawić, że poczuje się ona przesuszona i podrażniona. Dlatego ważne jest, aby zadbać o nią, stosując codziennie właściwy krem do twarzy i balsam do ciała również. Robiąc to, możemy pomóc utrzymać ją w zdrowiu i zapobiec jej wysuszeniu, pękaniu i dyskomfortowi.

 

 

Jakie składniki aktywne warto wprowadzić na jesień i zimę?

 

 

Warto sięgnąć po składniki, które skutecznie poprawią nawodnienie, koją i regenerują. Rozbijając to na konkretne działanie:

-za nawilżenie bardzo dobrze odpowiadają: ceramidy, skwalan, kwas hialuronowy, ogórek, aloes czy gliceryna, olej arganowy, olej jojoba,

-ukoją: aloes, ogórek, betaina, masło shea, kulnik, marchew,

-za regenerację odpowiadają: aloes, nagietek, olej ze słodkich migdałów, róża damasceńska, wyciąg z lawendy.

Oczywiście to tylko kilka przykładowych składników, które możesz znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji.

 

 

Oczyszczanie cery z zanieczyszczeń w powietrzu (smog)

 

 

Odpowiednia rutyna w tym zakresie jest ważna przez cały rok, ale pielęgnacja skóry jesienią i zimą staje się jeszcze bardziej istotna, kiedy zanieczyszczenia w powietrzu (smog) mogą zbierać żniwo na Twojej cerze. W tym czasie zwiększa się zanieczyszczenie powietrza głównie przez ogrzewanie naszych pomieszczeń. Rutynowa pielęgnacja twarzy w pierwszym jej etapie powinna skupiać się na delikatnym usuwaniu makijażu i brudu oraz tonizowaniu.

 

Oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Wybierz preparat do mycia twarzy, który jest odpowiedni dla Twojego typu skóry i delikatnie masuj go na twarzy okrężnymi ruchami.

 

Tonizowanie pomaga usunąć z twarzy wszystko to co pozostało po dokładnym oczyszczeniu skóry z makijażu. Mam tu na myśli zablokowane pory i zaskórniki. Odblokowuje ją. Pomaga również zrównoważyć poziom pH skóry i wzmacnia jej barierę ochronną. Przez co staje się ona wzmocniona i lepiej chroni się przed zagrożeniami zewnętrznymi. Za pomocą płatka kosmetycznego nałóż na oczyszczoną twarz tonik odpowiedni dla Twojego typu skóry.

 

 

Po pierwsze łagodne oczyszczanie skóry

 

 

I słowo łagodne ma tutaj niebagatelne znaczenie. W czasie kiedy twarz jest tak bardzo wrażliwa na podrażnienia i wysuszanie. Po jakie kosmetyki warto sięgnąć w okresie pluchy, słoty i mrozów? Najlepiej po takie, które nie będą podrażniać warstwy hydrolipidowej i będą jak najbardziej zbliżone do jej budowy biologiczno-chemicznej.

Olejek do demakijażu VegeCosmetica 

 

 

Ja od lat jestem fanką OCM, czyli używania olejków do demakijażu (więcej pisałam o tym TUTAJ). Oleje działają jak magnes na brud, który przykleja się do nas przez cały dzień. O poranku, z kolei bardzo skutecznie usuwają nagromadzone, w ciągu nocy, sebum i kurz.

 

 

Po drugie intensywne nawilżanie

 

 

Nawadnianie zarówno organizmu (wypijanie minimum 2 litrów wody), jak i skóry jest wręcz koniecznością. Trzeba bowiem wiedzieć, że zimą skóra traci wilgoć znacznie szybciej niż latem, a to prowadzi do osłabiania jej naturalnych mechanizmów ochronnych. W związku z tym, niezwykle istotne dla skóry jest odpowiednie jej nawilżenie.

 

W tym aspekcie idealnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju kremy, maseczki czy serum do twarzy, które dadzą „kopa” odwodnionej skórze, poprawią stan jej nawodnienia i sprawią, że cera będzie w stanie bronić się przed toksycznymi bodźcami zewnętrznymi.

 

Ponadto, warto zaopatrzyć się w naturalne kremy do twarzy. Podkręcane w domach, mieszkaniach i miejscach pracy ogrzewanie, długie, gorące kąpiele niewątpliwie powodują szybszą utratę wilgoci skóry. Dlatego też warto brać prysznic, wykorzystując letnią wodę, a w ciągu dnia pamiętać o nawadnianiu organizmu. 

 

 

Regeneracja skóry, czyli nocne ukojenie i odnawianie

 

 

Noc jest najlepszym czasem na regenerację skóry. Podczas snu skóra przyswaja składniki odżywcze z kremów i odpoczywa, dlatego warto pomyśleć o kuracjach regenerujących, odżywczych trwających przez kilkanaście dni. Właściwe wysypianie się i używanie kremów na noc z pewnością poprawi nasz wygląd. Kosmetyki naturalne te regenerujące, najlepiej sprawdzą się podczas jesienno-zimowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

 

Po trzecie odbudowa płaszcza hydrolipidowego

 

 

Przywrócenie płaszcza hydrolipidowego i odbudowa bariery ochronnej skóry jest kluczowym aspektem w przywróceniu odporności pięknej skóry. Zanieczyszczenia zewnętrzne, które przyczyniają się do zakłócenia bariery skórnej, obejmują między innymi nadmierne czy zbyt silne preparaty do demakijażu, stosowanie ostrych mydeł i detergentów oraz wystawienie na zanieczyszczenia środowiskowe.

 

Ochronna rola płaszcza hydrolipidowego polega na zapewnieniu bariery lipidowej, która zatrzymuje wilgoć i ogranicza transepidermalną utratę wody. Płaszcz ten składa się z sebum, które jest produkowane przez gruczoły łojowe, oraz z naturalnych składników nawadniających, takich jak wolne kwasy tłuszczowe i ceramidy. W zachowaniu właściwej równowagi pomogą odpowiednie kremy czy serum do twarzy.

 

 

Po czwarte delikatne złuszczanie

 

 

Skóra będzie piękna, gładka i olśniewająca bez względu na porę roku, jeżeli systematycznie będziemy poddawać ją zabiegom usuwania zrogowaciałego naskórka. Pozbędziesz się również przebarwień, zadbasz o redukcję zmarszczek, odblokujesz pory i poprawisz koloryt skóry.

 

Każde przedsięwzięcia należy zaczynać od początku, a w kwestii kiedy chcemy zadbać o odnowę skóry, tym początkiem jest m.in. złuszczenie martwego naskórka oraz pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze.

enzymatyczny peeling do twarzy VegeCosmetica

 

Działania peelingujące mają na celu pozbyć się martwych komórek, odświeżyć i dotlenić skórę. Tym sposobem umożliwimy jej się zregenerować i oczyścić z niepotrzebnych toksyn. O zasadności stosowania peelingów pisałam również w poprzednim artykule - zobacz.

 

Niemniej jednak przy złuszczaniu naskórka należy dobrać odpowiednie kosmetyki ekologiczne. Oferta możliwości w tym względzie jest naprawdę bogata, gdyż można skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, takich jak mezoterapia bądź peeling medyczny albo samodzielnie można przygotować w zaciszu swojej łazienki naturalne domowe spa. Wystarczy jedynie użyć mieloną kawę lub cukier trzcinowy i wymieszać je z oliwą z oliwek.

Pielęgnacja cery poprzez regularne używanie peelingów przynosi natychmiastowe rezultaty, przygotowując skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. 

 

 

 

 

Pielęgnacja skóry twarzy w okresie jesienno-zimowym to zagadnienie bardzo ważne, szczególnie po okresie letnim kiedy zmniejsza się poziom nawilżenia skóry. Również wtedy jesteśmy bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Pod koniec roku kalendarzowego więcej czasu spędzamy w domu zatem jesień to idealny czas na zabiegi poprawiające stan naszej cery. Aby zadbać o skórę, po lecie, w jesienno-zimowej pielęgnacji, pamiętaj o 4 punktach, które wymieniłam powyżej a wybierając kosmetyki do twarzy zwracaj uwagę na skład.

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl