Kosmetyki wegańskie. Kosmetyki nie testowane na zwierzętach. Co powinniśmy wiedzieć o kosmetycznej, wegańskiej pielęgnacji?

0
Kosmetyki wegańskie. Kosmetyki nie testowane na zwierzętach. Co powinniśmy wiedzieć o kosmetycznej, wegańskiej pielęgnacji?

 

 

Czym są kosmetyki wegańskie?

 

 

Najprościej odpowiadając, to takie, które nie żadnych składników ani substancji pochodzenia zwierzęcego użytych do produkcji. Oznacza to, że nie zawierają one surowców takich jak np wosku pszczelego, kolagenu, lanoliny ani żadnych innych surowców pozyskiwanych od zwierząt. Zamiast tego, opierają się one na składnikach kosmetycznych wyłącznie pochodzenia roślinnego. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą obawiać się o bezpieczeństwo substancji syntetycznych, większość produktów wege jest w rzeczywistości bardzo bezpieczna i delikatna w zastosowaniu. W rzeczywistości wiele z tych produktów jest wręcz lepszych dla Twojej skóry niż ich tradycyjne odpowiedniki - te konwencjonalne.

 

 

Produkty do pielęgnacji dla vegan – jakich składników szukać?

 

 

Weganizm to styl życia, w którym unika się stosowania wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym w żywności, odzieży i produktach do pielęgnacji. Podczas gdy wegańskie opcje w zakresie żywności i odzieży stały się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne, weganskie kosmetyki są nadal nieco trudniej dostępne. Jednak wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na produkty vege, coraz więcej firm zaczyna oferować takie produkty. Podczas zakupów wegańskiej pielęgnacji, szukaj produktów, które są oparte na roślinach lub wykonane z innych składników vege. Wiele firm, oznacza swoje produkty w ten sposób, więc należy zwracać uwagę na takie określenia jak między innymi "vegan", "plant-based" i "vegan cosmetics". Przy odrobinie wysiłku nie jest trudno znaleźć wysokiej jakości tego typu produkty, które pasują do Twoich potrzeb i stylu życia. Zobacz TUTAJ.

 

 

Produkt wegański a wegetariański – na czym polega różnica?

 

 

Terminy weganin i wegetarianin kiedyś często mogły być używane zamiennie w odniesieniu do diet i uznane były za terminy zamienne. Absolutnie nie jest to prawda. Istnieje duża różnica, zarówno jak o dietę tak i jeśli chodzi o produkty pielęgnacyjne. Te vege są produkowane bez żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego, podczas gdy wegetariańskie mogą nadal zawierać substancję pochodzącą od zwierzęcia. Na przykład wielu wegetarian spożywa jajka i nabiał, po które weganie nie sięgną.

 

 

Czy pojęcia “wegański i “wegetariański” są zdefiniowane prawnie?

 

 

Nie ma prawnej definicji terminów "weganin" lub "wegetarianin" dotyczących kosmetyków. Jednak niektóre firmy mogą mieć wewnętrzne regulacje lub prawa, które definiują te terminy. Na przykład, firma może produkować wegańskie kosmetyki, które są wytwarzane wyłącznie ze składników, które nie pochodzą od zwierząt. Podobnie, prawo może regulować oznakowanie produktów spożywczych jako "wegańskie" lub "wegetariańskie", aby zapewnić, że spełniają one określone standardy.

 

 

Czy kosmetyk wegański jest jednocześnie kosmetykiem naturalnym?

 

 

Może być ale nie musi. I znów wracamy do surowców zastosowanych do produkcji danego produktu. 

Wegańskie to te, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego: miodu, propolisu, mleka, ikry, śluzu ślimaka, jedwabiu, alg morskich czy pochodnych, przetworzonych części skóry lub kości. Nie są testowane na zwierzętach. Przy czym nie mamy tutaj określenia naturalności danego kosmetyku. Nie jest to wymagane.

Naturalne, z kolei, to te, które mają minimum 95% surowców pochodzenia naturalnego. Konserwanty w nich zawarte muszą spełniać warunek identyczności z naturalnymi substancjami. Opakowania gotowych produktów muszą być ekologiczne najlepiej jeśli są one biodegradowalne. Natomiast w przypadku kosmetyków naturalnych nie ma ograniczeń co do zawartości składników odzwierzęcych.

W oby przypadkach nie mogą być one badane na zwierzętach.

 

 

Czy po składzie kosmetyku można rozpoznać, czy jest on wegański?

 

 

Zdecydowanie tak. To właśnie INCI pokazuje jasno czy dany produkt jest wegański czy też nie. Jeśli w składzie znajdujesz na przykład: miód, ikrę, śluz ślimaka, propolis, woski, mleko, jaja to masz 100% pewność, że ten produkt nie jest wege. Czytając składy sprawdzaj, nawet na zdrowy rozsądek, czy dany składnik wiąże się w jakikolwiek sposób ze zwierzęciem. Jeśli tak, to nie jest to produkt vege.

 

 

Kto przyznaje certyfikaty kosmetykom dla vegan?

 

 

Nie ma jednego organu zarządzającego, który sprawdza takie produkty przed wprowadzeniem na rynek. W tym przypadku, producenci mogą zdecydować się na certyfikację swoich produktów przez różne organizacje. Certyfikacja może być dokonywana przez niezależne jednostki. W Polsce taki dokument - certyfikat viva -przyznaje Fundacja VIVA.

Nie ma jednak gwarancji, że wszystkie wegańskie produkty są certyfikowane. Bardzo często te, które nie mają takich dokumentów, takie właśnie są. Po prostu takie zaświadczenia są bardzo drogie i przyznawane na określony czas.

 

 

Jakie certyfikaty mogą być przyznawane?

 

 

Istnieje kilka zaświadczeń, które mogą być nadawane tym produktom Certyfikat "wegański" wskazuje, że produkt nie zawiera żadnych produktów zwierzęcych ani produktów ubocznych. Znak towarowy "vegan" lub "v-label" czy vegan trademark, może być przyznany do wskazania, że produkt jest wegański i został pozytywnie określony przez niezależną organizację.

 

 

Dlaczego kosmetyki testuje się na zwierzętach?

 

 

Jednym z powodów badania produktów na zwierzętach jest fakt, że ich składniki mogą być potencjalnie szkodliwe dla ludzi. Stosując produkty najpierw na zwierzętach, naukowcy mogą lepiej zrozumieć, jak dany produkt może wpływać na ludzi. Dodatkowo, badanie na zwierzętach pozwala na uzyskanie bardziej kontrolowanych i spójnych warunków niż w przypadku prób na ludziach. 

Wreszcie, niektórzy ludzie uważają, że używanie zwierząt do badań jest etyczne, ponieważ nie odczuwają one jak ludzie i dlatego ich życie ma mniejsze znaczenie. I żeby była jasność to nie jest nasze zdanie. W VegeCosmetica opowiadamy się jasno i wyraźnie za zakazem prób na zwierzętach i ich męczenia. W dzisiejszych czasach zwierzęta nie są potrzebne do określenia czy dany składnik czy produkt jest szkodliwy czy też nie. A zwierzęta czują dokładnie tak samo jak i my, ludzie.

 

 

Jakie są certyfikaty dla kosmetyków cruelty-free?

 

 

Dokumenty poświadczające dla produktów cruelty-free są ważne dla wielu konsumentów. Istnieje kilka różnych jednostek oceniających, które oferują takie certyfikaty. Dwie główne z nich to Leaping Bunny i PETA. Aby uzyskać certyfikat jednej z tych organizacji, firma nie może badać swoich produktów na zwierzętach na żadnym etapie produkcji. Nie mogą również używać składników, które były poddane testom na zwierzętach. Wiele firm decyduje się na uzyskanie certyfikatu obu organizacji, aby pokazać swoje zaangażowanie w produkcję wolną od okrucieństwa.

Warto jednak zwrócić uwagę, że taki dokument potwierdza "czystość" marki. Nie oznacza to jednak, że jeśli jakaś marka nie ma takiego certyfikatu to podejmuje się testowania kosmetyków na zwierzętach i wykorzystuje je do swoich eksperymentów.

 

 

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach – gdzie ich szukać?

 

 

Skutecznym sposobem na znalezienie produktów cruelty-free jest szukanie produktów, które są wegańskie. Te nie zawierają w składzie składników związanych ze zwierzętami, takich jak m.in miód, mleko, wosk pszczeli (i wiele innych). Wielu wegan unika również używania produktów zawierających jakiekolwiek substancje, które mogły być badane na zwierzętach, nawet jeśli produkt końcowy nie został przetestowany.

Wreszcie, można sprawdzić etykiety na słoiczkach czy tubach, aby zobaczyć, czy zawierają one jakiekolwiek substancje pochodzące od zwierząt. Jeśli produkt nie zawiera żadnych takich składników, prawdopodobnie również nie ucierpiało żadne zwierze w trakcie jego badań. Należy jednak pamiętać, że niektóre surowce pochodzenia zwierzęcego, takie jak lanolina, nie zawsze są wymienione w INCI.

 

 

Jak sprawdzić czy kosmetyk jest cruelty free?

 

 

Jeśli dany kosmetyk nie posiada oficjalnego certyfikatu, po prostu skontaktuj się z daną firmą. Ta na pewno chętnie udzieli odpowiednich informacji. Bardzo często takie informacje możesz znaleźć na stronach internetowych danej marki czy bezpośrednio na opakowaniach produktów stojących na drogeryjnych półkach sklepowych. Dzisiaj, rzadko raczej zdarza się, że firma podaje nieprawdziwe informacje na swoich stronach internetowych.

 

 

Dlaczego warto wybierać kosmetyki wegańskie?

 

 

Warto sięgać po nie, ponieważ, że nie zawierają żadnych surowców pochodzących od zwierząt. Dotyczy to takich pozycji jak miód, wosk pszczeli czy kolagen. Wiele popularnych marek kosmetycznych jest wegańskich, a także istnieje wiele firm, które produkują wyłącznie takie produkty. Weganizm to filozofia etyczna, która sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierząt do produkcji żywności, ubrań lub w jakimkolwiek innym celu. Producenci produktów pielęgnacyjnych wegańskich, używają wyłącznie surowców roślinnych i nigdy nie badają swoich produktów na zwierzętach. Niektórzy weganie unikają również kupowania od firm, które stosują substancje odzwierzęce (substancje, które mogą przenosić choroby ze zwierząt na ludzi), nawet jeśli te produkty są wolne od okrucieństwa.

Ja prywatnie uważam, że nie ma zgody na maltretowanie zwierząt wyłącznie i tylko dla naszej próżności. 

 

 

Produkty wegańskie, czy mogą wywoływać podrażnienia i alergie?

 

 

Niedawno przeczytałam takie bardzo fajne zdanie. Moim zdaniem bardzo prawdziwe. To nie kosmetyki są alergiczne. To ludzie mają różne alergie i są uczuleni na różne substancje. To co uczuli jedną osobę nie musi uczulić drugiej.

Co do podrażnień to mogą. Chociaż są one wytwarzane bez użycia produktów zwierzęcych, nadal mogą powodować podrażnienia ze względu na zastosowane naturalne ekstrakty pochodzenia roślinnego. 

Niektóre z nich, zawierają również substancje zapachowe, barwniki lub inne substancje chemiczne, które mogą wywoływać reakcje u osób o wrażliwej skórze. Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane ze stosowaniem tych produktów, pamiętaj, aby przed użyciem jakichkolwiek nowych produktów skonsultować się z dermatologiem lub innym specjalistą od pielęgnacji skóry.

 

 

Wegańskie kosmetyki = drogie kosmetyki

 

 

W przeważającej większości, to prawda, mogą być drogie, ale są warte inwestycji. Produkty te są wykonane bez użycia jakichkolwiek produktów zwierzęcych lub produktów ubocznych, więc są wolne od okrucieństwa. Ponadto, te produkty kosmetyczne są często wykonane z naturalnych składników i organicznych składników, które są najlepsze dla Twojej skóry.

 

 

Czy można znaleźć kosmetyki dobre, wegańskie i bez konserwantów?

 

 

To nie konserwanty w nich zawarte mówią o tym czy jest to produkt wege. Mało tego w kosmetykach vege mogą występować te silnie chemiczne. Jeśli chcesz mieć pewność, że produkt jest dobry to wybieraj te, które spełniają jednocześnie wymogi naturalności. Po to aby mieć pewność, że szkodliwa chemia nie została wykorzystana m.in przy ich produkcji.

 

 

Ostatnim słowem

 

 

Produkt do pielęgnacji naturalny (ze składników naturalnych) i wegański to dwa różne pojęcia. To samo dotyczy produktów ekologicznych, organicznych, bio ... O zawiłościach tych pojęć pisaliśmy już we wcześniejszym artykule.

Kupując kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała czy makijażu, nie skreślaj marek, które nie mają certyfikatów vege to nie wyklucza ich z grona wegańskiej pielęgnacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl